Co i jak często podawać shar pei do jedzenia?

Pielęgnacja Shar-Pei jest bardzo ważna. Rzęsy powinny być szczotkowane raz w tygodniu lub częściej, jeśli Twój shar-pei cierpi na entropion, czyli bolesne schorzenie, w którym rzęsy podwijają się do wewnątrz. Jest to częsty problem u shar-pei i świadczy o złych nawykach hodowlanych. Z tego powodu w przypadku zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Karmienie shar-pei

Jeśli zastanawiasz się, jak karmić Shar-Pei, masz szczęście! W tym artykule poznasz najlepsze sposoby odżywiania psa. Poniższe informacje zostały uporządkowane według cech, w tym potrzeb, preferowanych pór karmienia i zalecanych pokarmów. Jeśli nie jesteś pewien, jaka dieta jest odpowiednia dla Twojego pupila, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać dalsze wskazówki. Dieta psów rasy Shar-Pei jest podobna do diety psów małych ras, ale wymagają one nieco większych ilości białka i innych składników odżywczych.

Dieta Shar Pei jest bardzo zróżnicowana i może być dostosowana do upodobań Twojego psa. Niektóre psy rasy Shar Pei są wybredne i wrażliwe na niektóre rodzaje pożywienia, dlatego też należy wybierać karmę w oparciu o alergie i preferencje psa. Zazwyczaj psy te potrzebują trzech do czterech posiłków dziennie oraz jednej lub dwóch przekąsek. W zależności od wieku, Shar Pei można podawać również jaja kurze lub przepiórcze, ponieważ są one dobrym źródłem białka i aminokwasów. Pamiętaj jednak, aby po karmieniu psa dokładnie umyć ręce, aby w jego jamie ustnej nie pozostały żadne bakterie.

Dbanie o zdrowie shar-pei

Infekcje fałdów skórnych mogą wystąpić na skórze Twojego Shar-Pei, jeśli nie jest ona odpowiednio pielęgnowana. Stan ten jest spowodowany rozwojem bakterii w zamkniętych przestrzeniach pomiędzy zmarszczkami psa. Jest to często stan wstydliwy dla właściciela psa, ponieważ może prowadzić do zezłośliwienia, owrzodzenia lub jeszcze gorzej. Stan ten może być również wskaźnikiem problemu leżącego u podstaw choroby, takiego jak atopia. Alergie skórne mogą powodować wysoką gorączkę, a nawet biegunkę i wymioty. Wreszcie, ważne jest, aby utrzymywać fałdy skórne Twojego Shar-Pei w suchości.

Pomimo faktu, że większość z tych infekcji jest stosunkowo niewielka i łatwo poddaje się leczeniu, przewody słuchowe Shar-Pei są bardzo wąskie i mogą stanowić pożywkę dla szkodliwych mikroorganizmów. Chociaż w przypadku infekcji ucha konieczna może być pomoc weterynaryjna, można jej zapobiec poprzez regularne stosowanie środków do dezynfekcji uszu. Niektóre infekcje uszu mogą nawet prowadzić do niewydolności nerek, jeśli bakterie utrzymują się w nich zbyt długo.

Czytaj również:   shar pei szczeniak - jak o niego dbać

Zapobieganie przewlekłym problemom zdrowotnym

W trosce o zdrowie Shar-Pei ważne jest, aby podawać im zdrową dietę i dbać o prawidłowe wypróżnianie. Głęboka klatka piersiowa Shar-Pei i wąska klatka żebrowa przyczyniają się do zwiększonego ryzyka owrzodzenia przewodu pokarmowego u tej rasy. Regularne monitorowanie składu chemicznego krwi jest ważne dla wykrycia chorób zapalnych jelit oraz dla monitorowania diety Shar-Pei pod kątem objawów tych schorzeń. Pierwszy poranny mocz powinien być zbadany przy pomocy analizy moczu, a poziom chemii krwi powinien być regularnie monitorowany. Możliwe jest wykrycie poziomu T4 poprzez sprawdzenie profilu chemicznego krwi psa.

Chińskie Shar-Pei są podatne na choroby zębów. Choroby zębów dotykają 80% wszystkich psów i są szczególnie częste u chińskich shar-pei. Zaczyna się od odkładania kamienia nazębnego na zębach, a w końcu prowadzi do infekcji dziąseł i korzeni zębów. Jeśli nie jest leczona, pies może w końcu stracić wszystkie lub większość zębów. Z czasem choroba zębów może spowodować uszkodzenie serca, wątroby i nerek Twojego Shar-Pei. Może również znacznie skrócić życie Twojego zwierzęcia, a nawet skrócić je o rok do trzech lat.

Uzyskiwanie pomocy weterynaryjnej dla shar-pei

Objawy ostrej gorączki u Shar-Pei mogą się znacznie różnić, ale konieczne jest zwrócenie się o pomoc weterynaryjną, jeśli problem jest poważny lub nawraca. Niektóre gorączki są spowodowane przez infekcję, ale niektóre są wynikiem nieprawidłowości. Lekarz weterynarii może leczyć gorączkę za pomocą leków przeciwzapalnych. Ostry epizod gorączki może jednak wymagać operacji, a Shar-Pei może nie być w stanie chodzić ani się poruszać.

Jeśli Shar-Pei ma infekcję oka, natychmiast potrzebuje pomocy weterynaryjnej. Może ona powodować podrażnienie oczu, a nawet prowadzić do ślepoty. Stan ten może wystąpić u psów każdej rasy, ale jest szczególnie częsty u psów rasy Shar-Pei. Leki mogą być pomocne, ale mogą one jedynie zwalczać objawy choroby podstawowej. Często konieczny jest zabieg chirurgiczny.