Gorączka u shar pei - jak sobie z nią radzić?

Gorączka u shar pei – jak sobie z nią radzić?

Do objawów gorączki u Shar Pei należy nagła, wysoka temperatura (ponad 107o F). Mogą również puchnąć kostki, choć nie tak bardzo, jak w przypadku zwykłej infekcji bakteryjnej. Ponadto, podczas gorączki u Shar Pei może dojść do obrzęku pyska. Częstymi objawami są również wymioty i dyskomfort w jamie brzusznej. W ciężkich przypadkach pies może nawet umrzeć z powodu tej infekcji.

Jeśli objawy nie ustępują, Twój Shar Pei może cierpieć na łojotok, chorobę skóry. Łojotok jest stanem zapalnym skóry, który może być suchy lub tłusty i powodować, że Twój pies będzie cuchnął. Chociaż nie istnieje specyficzne leczenie łojotoku, możesz spróbować przyjmować leki z grupy NLPZ lub sterydy, aby złagodzić dyskomfort i zapobiec postępowi infekcji i uszkodzeniu narządów.

Pies cierpiący na gorączkę Shar Pei powinien natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. Stan ten może prowadzić do niewydolności nerek, ponieważ nieprawidłowe białko może zniszczyć zdolność nerek do filtrowania białka. W wyniku tego cenne białka krwi są tracone z moczem. Pies staje się przez to bardzo chudy, a wynikający z tego niski poziom białka we krwi sprawia, że jest on podatny na wysokie ciśnienie krwi i nieprawidłowe zakrzepy.

Objawy gorączki u psów rasy Shar Pei są podobne do objawów septycznego zapalenia stawów, chociaż niektóre psy mogą cierpieć na chorobę dziedziczną. Prawdopodobieństwo wystąpienia gorączki u psów rasy Shar Pei jest większe przed ukończeniem 18 miesięcy oraz w trzecim lub czwartym roku życia. Oprócz gorączki pies rasy Shar Pei może cierpieć również na inne choroby. Choroba ta nie jest jednak zaraźliwa. Należy jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć wszelkie inne choroby podstawowe.

Badania genetyczne w kierunku gorączki Shar Pei są dostępne na Uniwersytecie Cornell. Chociaż od 21 sierpnia 2020 r. testy te zostały zawieszone, badania genetyczne są nadal ważnym sposobem diagnozowania FSF u Shar Pei. Ten test genetyczny pomaga zidentyfikować rodzaj mutacji u Twojego psa. Jeśli FSF jest obecne, Twój Shar Pei powinien regularnie poddawać się badaniom moczu. Badania moczu pozwolą wykryć nadmierną ilość białka i wody.

Czytaj również:   shar pei szczeniak - co dawać mu do jedzenia?

Wczesne leczenie gorączki Shar Pei jest niezbędne dla przeżycia Twojego zwierzęcia. Jeżeli objawy nie są leczone, u Twojego Shar Pei może rozwinąć się potencjalnie zagrażająca życiu choroba amyloidoza. Nieleczona gorączka Shar Pei może przejść w amyloidozę, chorobę zapalną krwi. Jeśli nie jesteś pewien, jak leczyć gorączkę u Shar Pei, umów się na wizytę u lekarza weterynarii.

Chińskie psy rasy Shar-Peis są podatne na otyłość. Może to pogorszyć istniejące schorzenia, takie jak bóle stawów, bóle pleców, problemy z sercem i zaburzenia trawienia. Nie wolno podawać swojemu chińskiemu shar-pei resztek jedzenia ani smakołyków. Zamiast tego przytul psa i zachęć go do ćwiczeń. Dzięki ćwiczeniom pies poczuje się znacznie lepiej. Jest to najważniejszy krok w zapobieganiu tej chorobie.

FSF może być chorobą dziedziczną, ale nie u wszystkich psów rasy Shar-Peis rozwinie się ta choroba. W rzeczywistości niektóre Shar-Peis z FSF dożywają ponad 10 lat. Jeśli jednak chcesz przedłużyć ich życie, musisz wyleczyć chorobę podstawową i ograniczyć przewlekły stan zapalny u psa. Należy pamiętać, że przedwczesna śmierć może być spowodowana predyspozycją genetyczną i wpływem środowiska, ale można jej zapobiec lub leczyć, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta.

Leczenie FSF jest ważne dla zdrowia Twojego Shar-Pei. Weterynaryjne leki przeciwzapalne są skuteczne i mogą pomóc Twojemu Shar-Pei odzyskać zdrowie po wystąpieniu objawów. Należy również rozważyć zastosowanie leków przeciwbólowych i środków profilaktycznych. Jednakże, kontrola FSF jest ważniejsza niż zapobieganie uszkodzeniu nerek. W przypadku poważnego uszkodzenia nerek, lekarz weterynarii może przepisać kolchicynę, która zakłóca tworzenie się nadmiaru białek w nerkach. Należy pamiętać, że kolchicyna jest lekiem wydawanym na receptę i musi być przepisana przez lekarza weterynarii.