shar pei długowłosy - charakterystyka rasy

Shar pei długowłosy – charakterystyka rasy

W tym artykule dowiesz się, jakie są objawy zdrowotne u Shar pei długowłosego, takie jak entropion i pododermatitis. Dowiesz się także, jakie są przyczyny gorączki i entropionu. Ponadto dowiesz się, jak rozpoznać tę dolegliwość u psa. Na koniec poznasz temperament tej rasy, od którego pochodzi jej nazwa. Jeżeli interesujesz się rasami psów. Na Zwierzaki.pl znajdziesz rozbudowane i szczegółowe opisy każdej z nich nawet Shar Pei!

Pododermatitis

Objawy pododermatitis u długowłosego Shar pei mogą być bardzo zróżnicowane. Objawy pododermatitis mogą nie być od razu widoczne i mogą obejmować inne problemy dermatologiczne i ogólnoustrojowe. Zapalenie podskórne może również postępować w wyniku urazów zewnętrznych lub wtórnych zakażeń, a objawy kliniczne mogą być podobne niezależnie od choroby podstawowej. W celu ustalenia przyczyny zapalenia pododermatologicznego lekarz weterynarii może wykonać badania krwi, zeskrobiny skórne, posiewy bakteryjne i grzybicze oraz biopsję łapy. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, lekarz weterynarii omówi z Tobą możliwości leczenia, w tym terapię miejscową i ogólnoustrojową.

Często schorzenie to jest wywoływane przez pchły. Lekarz weterynarii może zalecić leczenie pcheł, ale stosowanie rotenonu było niezwykle toksyczne. Innym skutecznym lekiem był Amitraz, który stosowano co tydzień przez kilka miesięcy. Nowsze insektycydy izoksazolinowe, takie jak Simparica i Bravecto, mogą być przepisywane w celu zwalczania pcheł. Opcje leczenia pododermatitis mogą obejmować unikanie stosowania sterydów oraz szampony do płukania mieszków włosowych.

W ciężkich przypadkach konieczne jest kontynuowanie antybiotykoterapii przez dłuższy czas. Często objawy ulegają znacznej poprawie w ciągu pierwszych dwóch do czterech tygodni antybiotykoterapii. W przypadku nawrotów choroby korzystne może być stosowanie miejscowych preparatów do przemywania i moczenia stóp. Proces leczenia powinien obejmować dokładną obserwację pod kątem samourazów, ocenę zmian chorobowych i badanie palpacyjne w celu uzyskania całkowitego ustąpienia dolegliwości.

Entropion

Wiele szczeniąt rasy shar pei rodzi się z entropionem, czyli schorzeniem, w którym powieki zaginają się do wewnątrz. Ponieważ problem ten występuje w oku szczenięcia, oko dotknięte tym schorzeniem może być bolesne i podrażnione. Niektóre metody leczenia entropionu obejmują tacking, czyli założenie tymczasowych szwów na chore powieki. W cięższych przypadkach konieczna może być chirurgiczna naprawa uszkodzonych powiek, a także poważna operacja liftingu twarzy.

Duże badania nad entropionem u psów wykazały, że u psów rasy shar pei ryzyko rozwoju tego schorzenia jest 131 razy większe niż u przeciętnego psa. Ponieważ schorzenie to jest dziedziczne, nie można znaleźć konkretnej przyczyny, ale wiadomo, że genetyka i budowa psa są silnie związane z entropionem. Niemniej jednak konieczne są badania genetyczne, aby ustalić, czy entropion jest dziedziczny, a także zidentyfikować dokładną przyczynę genetyczną.

Ciężki przypadek entropionu u rasy Shar-Pei może być wynikiem nagłej utraty hialuronianu wokół oczu. Ta „zdefasonowana” zmarszczka może być spowodowana stresem, chorobą lub stosowaniem sterydów. Opieka wspomagająca w przypadku entropionu jest niezbędna w leczeniu choroby, ale stan ten może prowadzić do trwałej ślepoty, jeśli nie zostanie w porę wyleczony.

Przyczyny entropionu

Entropion jest rodzajem deformacji powiek, która jest często spotykana u długowłosych Shar pei. Stan ten może być bardzo bolesny i drażniący, zwłaszcza dla oczu psa. Przyczyna nie jest jednak do końca jasna. Cechy rasy, takie jak wyjątkowo duża ilość hialuronianu w komórkach Shar pei długowłosego, mogą odgrywać rolę w wywoływaniu tego schorzenia.

W rzeczywistości wielu autorów podkreśla, że rasa Shar pei jest predysponowana do entropionu. Chociaż nie są znane czynniki genetyczne, rasa ta wykazuje silną predyspozycję do tego schorzenia. Chociaż czynniki genetyczne nie są do końca poznane, cechy rasy i pokrój odgrywają istotną rolę w występowaniu entropionu. Hodowla Shar pei bardziej odpornych na entropionię może być korzystna dla rasy.

Objawy entropionu obejmują dyskomfort w powiekach, pocieranie twarzy i nadmierne nawilżenie oczu. Nieleczona entropionia może prowadzić do owrzodzeń rogówki, perforacji i pigmentacji, powodując trwałą ślepotę. Chociaż niektóre psy nie wykazują żadnych objawów dyskomfortu, u innych może dojść do rozwoju płaczącego oka. Entropion jest częstym schorzeniem u psów długowłosych rasy Shar pei.

Dobra wiadomość jest taka, że operacja nie jest bolesna, a jej wynik jest na ogół pozytywny. Pies będzie jednak wymagał wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii do końca życia. W najgorszym przypadku nieleczona entropionia może spowodować trwałe uszkodzenie rogówki, a nawet ślepotę. Oprócz bólu, entropion prowadzi również do problemów behawioralnych. W ciężkich przypadkach psy często wolą siedzieć z zamkniętymi oczami. Stan ten może nawet prowadzić do niechęci do kontaktów z ludźmi.

Czytaj również:   Jakie wybrać legowisko dla psa rasy shar pei?

Pododermatitis powoduje gorączkę

Gorączka u długowłosego Shar pei jest jednym z objawów zapalenia pododermatycznego. W tej chorobie na skórze psa pojawia się warstwa rogowa. Może to być bolesne i prowadzić do poważnych objawów, w tym gorączki i owrzodzeń w jamie ustnej. U niektórych psów rasy Shar-Peis mogą występować normalne „skarpetki” lub nadmierne pomarszczenie wokół stawu skokowego. W ciężkich przypadkach może dojść do ostrej opuchlizny wokół stawu skokowego.

Objawy pododermatitis u długowłosego Shar pei obejmują zlokalizowany obrzęk między palcami i otwarte, sączące się przetoki w skórze. Ropopodobnej lub krwawej wydzielinie może towarzyszyć nieprzyjemny zapach. Niekiedy stan zapalny może rozprzestrzeniać się na inne obszary skóry psa. Stan ten może przeszkadzać psu w codziennych czynnościach.

Chociaż objawy pododermatitis u długowłosego Shar pei mogą być od łagodnych do ciężkich, istnieją pewne wczesne oznaki ostrzegawcze choroby. Jeśli pies żuje łapy, problemem może być infekcja bakteryjna. Jeśli infekcja jest poważna, u psa może rozwinąć się ropień lub ropiejąca zatoka.

Jeśli u zwierzęcia wystąpi gorączka, konieczne jest natychmiastowe wezwanie lekarza i monitorowanie stanu gorączki. Objawy pododermatitis mogą być od łagodnych do ciężkich i mogą zagrażać życiu. Objawom często towarzyszą problemy ogólnoustrojowe i dermatologiczne, w tym hialuronidaza bakteryjna. Jeżeli u Shar-Pei wystąpi gorączka, stan ten może przejść we wstrząs septyczny, wymagający dożylnego wsparcia i antybiotyków.

Zapalenie podskórne przyczyną spuchniętych skarpet

Spuchnięte skarpetki są częstym objawem zapalenia pododermatycznego, czyli zapalenia skóry stóp. Często wywoływane przez bakterie, zapalenie podskórne u psów może powodować powstawanie licznych bolesnych grudek i wydzieliny. Zwierzęta te nadmiernie się liżą, a nawet mogą kuleć. Niekiedy w krostach lub strupach może być wykryta krew.

Objawy spuchniętych skarpet u długowłosego Shar pei obejmują senność, gorączkę i dreszcze. Chińskie Shar-Pei cierpią na ten zespół i nie wolno ich hodować. Zazwyczaj choroba dotyka Shar-Pei między czwartym a osiemnastym miesiącem życia. Jednak u niektórych psów objawy pojawiają się wcześniej.

W zależności od rodzaju i charakteru zakażenia, leczenie spuchniętych skarpet u długowłosych Shar pei może być różne. Rodzaj antybiotyków przepisywanych w przypadku bakteryjnego zapalenia podskórnego zależy od konkretnej przyczyny. Antybiotyki mogą być podawane przez sześć do ośmiu tygodni, natomiast w przypadku infekcji grzybiczej mogą być przepisane leki przeciwgrzybicze.

W diagnostyce tej choroby dostępne są testy genetyczne, ale ich wykonywanie zostało tymczasowo wstrzymane do 21 sierpnia 2020 roku. Test genetyczny wykrywa specyficzny zmutowany gen, który powoduje wygląd mięsnych ust u dotkniętych tą chorobą psów rasy Shar Peis. Im wyższa liczba kopii, tym bardziej dotknięty jest pies. Do postawienia diagnozy wystarczy jeden epizod gorączki, ale choroba może wystąpić w każdym wieku.

Zapalenie pododermatyczne przyczyną entropionu

Zapalenie pododermatyczne, choroba skóry, która może powodować entropion u Shar pei, powoduje odciągnięcie powiek do tyłu. Zazwyczaj entropion występuje na górnych powiekach, choć znane są również przypadki jego występowania na powiekach dolnych. Powoduje to podrażnienie gałki ocznej, a entropion jest spowodowany powtarzającym się kontaktem z rzęsami i włosami na twarzy. Entropionowi u długowłosych Shar peis może towarzyszyć zwiększone wydzielanie łez, a nawet zapalenie rogówki, owrzodzenie rogówki lub zapalenie spojówek.

Schorzenie to jest często trudne do zdiagnozowania. Lekarz weterynarii musi dokładnie zbadać psa, aby ustalić przyczynę zapalenia. Badania krwi i badania biochemiczne surowicy pozwolą uzyskać wgląd w ogólny stan zdrowia psa. W przypadku podejrzenia zapalenia pododermatologicznego, lekarz weterynarii może pobrać zeskrobinę skóry, wykonać posiew DTM lub przeprowadzić próby z hipoalergiczną karmą, aby wykluczyć inne choroby. Konieczne może być wykonanie zdjęć rentgenowskich w celu wykluczenia nowotworów. W ciężkich przypadkach lekarz weterynarii może zalecić skierowanie do dermatologa. Leczenie pododermatitis może obejmować zarówno leczenie ogólnoustrojowe, jak i miejscowe.

Jeśli u szczeniaka w przeszłości występowała entropionia, lekarz weterynarii może zalecić wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu ponownego połączenia gruczołu łzowego. W zależności od stopnia zaawansowania choroby może to wymagać powtórzenia zabiegu. Niektóre przypadki można jednak wyleczyć za pomocą zabiegu korekcyjnego. Najlepszym sposobem leczenia tego schorzenia jest jednak ścisła obserwacja psa i zapobieganie postępowi choroby.Podobne