shar pei - na jakie choroby cierpi ta rasa?

shar pei – na jakie choroby cierpi ta rasa?

Najczęstsze choroby występujące u psów rasy Shar Pei to atopowe zapalenie skóry i jaskra. Jednak niektóre psy rasy Shar Pei mogą być genetycznie predysponowane do innych chorób, takich jak jaskra. W takim przypadku, jeśli zaobserwujesz u swojego pupila któryś z tych objawów, powinieneś koniecznie poddać go badaniu. Oto objawy tych chorób.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy atopowego zapalenia skóry u psa rasy Shar Pei mogą mieć różne nasilenie. Skóra na pysku, pod pachami i na łapach psa może być zmieniona chorobowo. Jeśli zauważysz, że Twój pies nadmiernie się wylizuje przez dłuższy czas, może to oznaczać, że cierpi na atopowe zapalenie skóry. Na szczęście istnieją sposoby leczenia tego schorzenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać objawy atopowego zapalenia skóry u swojego psa.

Rasa Shar Pei jest predysponowana do wielu problemów skórnych, w tym do atopowego zapalenia skóry. Z tego powodu zaleca się konsultowanie z lekarzem weterynarii wszelkich podejrzewanych objawów. Chociaż leczenie może nie być konieczne, objawy tego schorzenia mogą być trudne do rozpoznania bez właściwej diagnozy. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby ustalić, czy Twoje zwierzę ma atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry u psów rasy Shar Peis może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym środowiskiem, w którym żyją i alergenami, na które są narażone. Atopia zazwyczaj zaczyna się w wieku szczenięcym i może rozwinąć się w pełnoobjawową chorobę. Oprócz czynników drażniących, swędzenie skóry może prowadzić do infekcji uszu i gryzienia łap. Badania genetyczne atopowego zapalenia skóry wykazały, że połowa psów urodzonych przez atopowych rodziców prawdopodobnie będzie cierpiała na tę chorobę. Uważa się, że w procesie tym biorą udział również pyłki roślin, roztocza kurzu i zarodniki pleśni.

Atopia charakteryzuje się zmiennym występowaniem objawów. U psów zmiany skórne są zwykle zlokalizowane w określonych miejscach lub rozprzestrzeniają się na całe ciało. Najczęściej swędzenie skóry występuje na twarzy, nogach i łapach. Ponadto, na twarzy, uszach i pod pachami mogą występować objawy atopii. Pies może również wykazywać nadmierne wylizywanie w symetrycznym układzie.

Oprócz atopii u ludzi, skóra Shar-Pei może być również swędząca, szorstka lub czerwona. Atopia jest psią wersją egzemy. Labrador retriever, Golden retriever i Golden retriever to rasy najbardziej narażone na wystąpienie atopowego zapalenia skóry. Nie obawiaj się jednak szukać pomocy dla swojego Shar Pei, jeśli zauważysz u swojego psa którykolwiek z tych objawów.

Jeśli Twój pies rasy Shar Pei wykazuje którykolwiek z objawów atopowego zapalenia skóry, może to być oznaką reakcji alergicznej na roztocza kurzu domowego. Roztocza kurzu domowego są najczęstszymi alergenami w klimacie północnoeuropejskim. Żyją one w ubraniach, meblach i dywanach. Objawy atopowego zapalenia skóry u psów rasy Shar Pei mogą występować przez cały rok, a nawet w chłodniejszych miesiącach roku.

Do innych objawów atopowego zapalenia skóry należą przewlekłe wymioty, wzdęcia i zanikowe zapalenie jelit. Zapalne choroby jelit powodują nagromadzenie komórek układu odpornościowego w przewodzie pokarmowym. Ta zgrubiała wyściółka utrudnia psu wchłanianie składników odżywczych. W celu zdiagnozowania choroby może być konieczne wykonanie biopsji wyściółki jelita. Jeśli u Twojego Shar Pei rozwinie się ta choroba, konieczne jest stosowanie leków i specjalnej diety przez całe życie.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u psów rasy Shar Poodle różni się w zależności od stopnia nasilenia i rodzaju atopowego zapalenia skóry. Chociaż choroba ta trwa przez całe życie, wiele metod leczenia atopowego zapalenia skóry u psów rasy Shar Pei może pomóc w kontrolowaniu nasilenia objawów i umożliwić psu prowadzenie normalnego, produktywnego życia. Ważne jest jednak, aby zwrócić się o pomoc do dermatologa w celu opanowania objawów klinicznych choroby.

Objawy atopowego zapalenia skóry u psów rasy Shar Pei mogą być trudne do rozpoznania, ale można je zdiagnozować na podstawie wywiadu i objawów klinicznych. Chociaż choroby tej nie można wyleczyć, można ją skutecznie kontrolować. Jednakże, jeśli podejrzewasz, że Twój pies rasy Shar Pei cierpi na tę chorobę, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Najlepiej jest rozpocząć leczenie zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów.

Czytaj również:   Shar pei pielęgnacja - jak dbać o naszego psa?

Objawy jaskry

Objawy jaskry mogą być różne – od lekkiego dyskomfortu w oku do ślepoty. Aby postawić diagnozę, konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego. Objawy kliniczne jaskry obejmują zaczerwienienie oczu, ich zmętnienie i utratę wzroku. Konieczne może być leczenie chirurgiczne w celu odprowadzenia płynu. Chociaż jaskrę można leczyć, nie jest to choroba łatwa do wyleczenia i może prowadzić do trwałej ślepoty.

Diagnostyka jaskry ma kluczowe znaczenie. Podczas badania wstępnego poszukuje się nieprawidłowości w oczach psa. Lekarz weterynarii zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe, aby upewnić się, że choroba nie jest bardziej zaawansowana. Podwyższone ciśnienie wskazuje na wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co może sygnalizować wczesne stadium choroby. Wczesne rozpoznanie jaskry może prowadzić do trwałej ślepoty, ale leczenie może również zapobiec uszkodzeniu nerwu wzrokowego.

Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może uszkodzić siatkówkę i nerw wzrokowy, które są odpowiedzialne za powstawanie wzroku. Siatkówka zawiera komórki światłoczułe, które przekształcają obrazy w sygnały nerwowe. Nerw ten łączy oko z mózgiem, a sygnały z siatkówki wędrują wzdłuż niego. Utrata komórek siatkówki prowadzi do trwałej ślepoty. Objawy jaskry u Shar Pei to czerwone oczy, mętne soczewki, ból oka i wodnista wydzielina z oka.

Wczesne wykrycie jaskry jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrego wzroku psa. Chociaż jaskra jest stanem bolesnym, może ona również prowadzić do uszkodzenia siatkówki, co może prowadzić do ślepoty. Bardzo ważne jest, aby rozpoznać objawy jaskry u Shar Pei i podjąć odpowiednie leczenie, aby chronić wzrok swojego pupila. Należy jednak pamiętać, że wczesne rozpoznanie choroby może pomóc w zachowaniu wzroku psa.

Jaskra u Shar Pei jest chorobą dziedziczną. Choroba występuje w obu oczach, a właściciele zwierząt muszą podjąć kroki w celu ochrony oka nie dotkniętego chorobą. Lekarz weterynarii oceni oczy psa pod kątem objawów jaskry i zaleci leczenie. Nawet jeśli objawy są przejściowe, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Jaskra może spowodować trwałą ślepotę w obu oczach i być bolesna. Na szczęście dostępnych jest kilka metod leczenia medycznego i chirurgicznego, które pozwalają zwalczyć te objawy.

Jaskra wtórna u Shar Pei jest również jedną z postaci choroby. Rozwija się ona po zatkaniu przez jakiś czynnik drenu międzyocznego. Może to być spowodowane obecnością krwi w oku, odwarstwieniem siatkówki, guzem wewnątrzgałkowym lub wahaniami soczewki. Wczesne wykrycie jaskry wtórnej może opóźnić rozwój choroby w drugim oku. Dlatego najlepszym sposobem leczenia dla Twojego Shar Peia jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii.

Jaskra pierwotna jest spowodowana czynnikami genetycznymi, ale u psów ras czystych również może wystąpić ta choroba. Chociaż wszystkie psy mogą zachorować na jaskrę, niektóre rasy są do niej genetycznie predysponowane. Jeśli u Twojego psa występuje schorzenie dziedziczne, lekarz może zalecić stosowanie specjalistycznych leków. Lek ten jest często wydawany na receptę i Twój pupil będzie musiał go przyjmować do końca życia.

Jaskra u Shar Pei jest bolesną chorobą, która nieleczona może prowadzić do ślepoty. Nie ma lekarstwa na tę chorobę oczu, ale metody leczenia mogą sprawić, że wzrok Twojego psa będzie dłużej zachowany. Wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie, ponieważ chorobę można leczyć za pomocą kropli do oczu i leków. Jednak nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty w ciągu zaledwie 24 godzin.

Podobne