Shar pei pielęgnacja - jak dbać o naszego psa?

Shar pei pielęgnacja – jak dbać o naszego psa?

Zanim kupisz Shar Pei, ważne jest, abyś wiedział, czego możesz się spodziewać po tej rasie. Pielęgnacja jest najtrudniejszą częścią opieki nad Shar pei, a Twój pies nie zawsze może wyglądać najlepiej. Aby Ci w tym pomóc, poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji Shar Pei. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji! Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji Twojego Shara.

Symptomy chińskiego Shar-Pei

Oznaki i objawy zdrowia chińskiego Shar-Peia mogą być różne, w zależności od tego, co się dzieje. Istnieje jednak kilka typowych schorzeń, które mogą pogorszyć stan zdrowia Twojego psa. Oto kilka najczęstszych z nich i związane z nimi objawy. Łuszcząca się lub tłusta sierść może być również oznaką choroby skóry zwanej łojotokiem. Zarówno suche, jak i tłuste odczyny mogą być nieprzyjemne i powodować nieprzyjemny zapach u psa. Innymi przyczynami tego stanu są alergie, niedoczynność tarczycy i choroba Cushinga.

Nadmiar mucyny w skórze jest częstym objawem starzenia się psa. Mucyna działa jak klej, kiedy pies doznaje urazu. Nadmiar mucyny może powodować powstawanie na skórze przezroczystych pęcherzyków. Nadmiar mucyny może być również reakcją alergiczną, która wymaga leczenia sterydami. Podwyższone ciśnienie w oku jest oznaką jaskry – choroby, w której dochodzi do gromadzenia się płynu w oku. Jaskra może być sklasyfikowana jako pierwotna lub wtórna i może być leczona za pomocą zabiegów chirurgicznych lub kropli do oczu.

Wymagania dotyczące pielęgnacji

W porównaniu z innymi rasami psów, Shar-Pei mają minimalne wymagania pielęgnacyjne. Rasa ta wymaga szczotkowania tylko raz w tygodniu, ale wymaga codziennej pielęgnacji skóry. Wymagane jest codzienne obcinanie paznokci i czyszczenie uszu. Uszy Shar-Pei powinny być regularnie sprawdzane, ponieważ są one podatne na infekcje uszu. Do czyszczenia ucha można użyć wacika zwilżonego środkiem do czyszczenia uszu o zrównoważonym pH. Należy pamiętać, aby nie czyścić wacikiem przewodu słuchowego wewnętrznego.

Innym ważnym aspektem pielęgnacji Shar-Pei są fałdy skórne, które są łatwe do rozpoznania. Shar-Pei są dobrze wychowane i mają łagodny temperament. Są to psy oddane i czułe, łatwe do szkolenia. Można je bez problemu trzymać w domu i nie szczekają zbyt często. Pielęgnacja jest ważna, aby zapobiec infekcjom skóry i marszczeniu się sierści. Sierść Shar-Pei jest również znana z tego, że zrzuca się minimalnie i ma niskie właściwości alergizujące.

Zbilansowana dieta

Jeśli zastanawiasz się, czym karmić swojego Shar Peia, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Po pierwsze, zbilansowana dieta jest ważna w zapobieganiu otyłości, która jest powszechna wśród ras Shar Pei. Zapotrzebowanie Shar Pei na białko jest kluczowe dla rozwoju ich mięśni. Co więcej, Shar Pei mają tendencję do nadwagi, dlatego chude białko jest ważnym składnikiem ich diety. Jednak dokładna ilość potrzebnego białka różni się w zależności od rasy, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla Twojego zwierzęcia będzie żywienie Shar Pei zgodnie z jego specyficznymi potrzebami.

Czytaj również:   Jaka jest średnia długość życia psa shar pei?

Strona internetowa OFA pokazuje również, że rasy Shar-Pei poprawiają się pod względem jakości stawów biodrowych, a dysplastyczność stawów biodrowych należy już do przeszłości. Jednak pomimo tej poprawy, średnia długość życia psów rasy Shar Pei wynosi zazwyczaj mniej niż 10 lat. Aby pomóc w zwiększeniu długowieczności, CSPCA prowadzi program psów długowiecznych, w ramach którego wyróżniane są psy rasy Shar Pei w wieku powyżej 10 lat. Program ten zwraca również uwagę na linie krwi i ustanawia długowieczność jako miernik ogólnego dobrego stanu zdrowia, co jest celem hodowlanym.

Socjalizacja psa od najmłodszych lat

Socjalizacja Twojego Shar Pei od najmłodszych lat jest bardzo ważna dla rozwoju dobrze zachowującego się psa. Shar Pei powinien być zapoznawany z ludźmi, innymi zwierzętami i nowymi miejscami we wczesnym wieku. Ponieważ są one tak bardzo lojalne wobec swojego pana, socjalizacja Shar Pei jest niezwykle istotna. Ważne jest, aby nie przynosić do domu nowego szczeniaka w stanie, który mógłby wywołać u niego agresję.

Shar Pei nie jest psem, który lubi przebywać z innymi zwierzętami i może być trudny w kontaktach z kotami i małymi zwierzętami domowymi. Ich instynkt polowania na inne zwierzęta może sprawić, że będą wobec nich agresywne. Na szczęście Shar Pei dobrze dogadują się z dziećmi i świetnie nadają się do mieszkania. Socjalizacja Shar Pei od najmłodszych lat jest kluczem do tego, aby Twój szczeniak wyrósł na dobrze wychowanego psa.

Ochrona psa przed niebezpiecznymi sytuacjami

Istnieje kilka sposobów ochrony Twojego Shar Pei przed niebezpiecznymi sytuacjami. Shar Pei mają naturalny instynkt obronny, co oznacza, że mogą być podejrzliwe w stosunku do nowych ludzi lub zwierząt. Uspołecznienie Twojego Shar Pei w młodym wieku jest doskonałym sposobem na wzmocnienie jego zaufania i przyzwyczajenie go do życia poza domem. Shar Pei nigdy nie powinien być pozostawiony sam na dłużej niż cztery godziny.

Shar peis są również podatne na problemy z oczami. Typowe objawy to zapalenie rogówki i spojówek, zaczerwienienie, wydzielina i entropion. Entropion, czyli fałdy skóry wokół oczu, może spowodować ślepotę psa. Jeśli zauważysz u swojego zwierzęcia którykolwiek z tych objawów, koniecznie zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii. Nawet jeśli nie sądzisz, że Twój Shar-Pei cierpi z powodu problemu zdrowotnego, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.