shar pei szczeniak - jak o niego dbać

shar pei szczeniak – jak o niego dbać

Jeśli właśnie przyniosłeś do domu nowego szczeniaka rasy Shar Pei, możesz się zastanawiać, co zrobić, aby właściwie się nim opiekować. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić swojemu szczeniakowi jak najlepszą opiekę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o pielęgnacji szczeniaka, jedzeniu i ćwiczeniach. Omówimy także objawy jaskry i co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz problem.

Objawy jaskry

Jeśli zauważyłeś któryś z powyższych objawów, konieczna może być konsultacja z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii może przepisać lek na receptę w celu leczenia jaskry u psów. Leczenie zależy od rodzaju i stadium jaskry, a także od ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia szczeniaka. Leki na jaskrę podaje się od jednego do trzech razy dziennie. Operacja jest opcją dla psów z jaskrą pierwotną, ale wiąże się z pewnym ryzykiem, takim jak nadmierny stan zapalny i wahania ciśnienia w oku podczas rekonwalescencji.

Pierwszym krokiem w diagnostyce jaskry u psów jest ustalenie dokładnej przyczyny ciśnienia w oku. Ogólnie rzecz biorąc, ciśnienie w oku u psa wynosi od dziesięciu do dwudziestu pięciu milimetrów rtęci (mmHg). Ciśnienie w oku w jaskrze może wynosić od 45 do 65 mmHg, co jest bardzo bolesne dla psa. Należy również pamiętać, że obecnie nie jest znane żadne lekarstwo na jaskrę u psów.

W ostrej fazie nie ma widocznych oznak jaskry, ale do objawów choroby należą podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe i utrata apetytu. Oko może być bolesne, wypełnione białym nalotem lub mętne i może z niego wypływać wydzielina. Chociaż chorobę często leczy się za pomocą terapii medycznej, może dojść do trwałego uszkodzenia oka, co wymaga operacji. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni, szczeniak może cierpieć na jaskrę wtórną.

Potrzeby w zakresie pielęgnacji

W przeciwieństwie do większości innych ras psów, szczenięta Shar Pei nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Psy te mają krótką sierść, którą łatwo się szczotkuje i są bardzo wrażliwe na wilgoć. Regularnie się zrzucają, więc kąpiele kilka razy w miesiącu są najskuteczniejszą metodą. Inne zabiegi pielęgnacyjne obejmują obcinanie paznokci i pielęgnację zębów. Oprócz regularnego szczotkowania, szczenięta Shar Pei wymagają także pielęgnacji zębów i regularnego obcinania paznokci.

Chociaż szczenięta rasy Shar Pei nie wymagają częstych kąpieli, ich sierść musi być regularnie szczotkowana, aby zachować jak najlepszy wygląd. Jeśli nie będziesz regularnie szczotkować sierści swojego psa, stanie się ona zaniedbana i będzie wyglądać matowo. Powinieneś często sprawdzać stan sierści swojego psa i zabrać go do weterynarza, jeśli zauważysz nadmierne linienie. Podczas pielęgnacji psa należy pamiętać o tym, aby pies był zrelaksowany, a jego pielęgnacja odbywała się na powierzchni, którą można łatwo wyczyścić.

Kąpiel Shar-pei usunie nadmiar wody, ale pamiętaj, aby po niej dokładnie wysuszyć psa. Woda w fałdach sierści w końcu wyschnie, ale pozostała wilgoć może wywołać infekcje i doprowadzić do zakażeń skóry. Szczenię powinno być kąpane raz na trzy tygodnie lub rzadziej, ponieważ częstsze kąpiele pozbawiają sierść olejków eterycznych, które sprzyjają jej zdrowiu. Następnie możesz wysuszyć sierść psa suszarką do włosów lub ręcznikiem.

Karma

Pomimo bardzo gęstej sierści, Shar Pei wymaga sporadycznych kąpieli. Ich uszy są trójkątne i przylegają do głowy, więc nie ma w nich zbyt wiele miejsca na cyrkulację powietrza. W rezultacie w kanale słuchowym może gromadzić się wilgoć i naturalna woskowina, co prowadzi do nieprzyjemnie pachnących infekcji ucha. Właściwe leczenie problemów z uszami pozwoli zapobiec ich powstawaniu. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących pielęgnacji uszu Twojego szczeniaka rasy Shar Pei.

Socjalizacja ma kluczowe znaczenie dla zdrowia Twojego Shar-Pei. Mimo, że Shar-Pei są terytorialne i podejrzliwe w stosunku do innych zwierząt, mogą być przyjaźnie nastawione do innych zwierząt, jeśli są odpowiednio socjalizowane w młodym wieku. Idealnie byłoby, gdyby szczenięta Shar-Pei miały kontakt z różnymi zwierzętami, w tym z kotami i innymi psami. Należy zapoznawać je z różnymi typami zwierząt w młodym wieku i kontynuować ten proces przez całe ich życie. Szczeniaki Shar-Pei są zazwyczaj towarzyskie i mają umiarkowane potrzeby w zakresie towarzystwa.

Dieta szczeniąt rasy Shar Pei różni się w zależności od wieku. Młodym szczeniętom powinny wystarczyć codzienne trzydziestominutowe spacery. Nadmierny wysiłek fizyczny może prowadzić do problemów ze stawami. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, Shar Pei poradzi sobie bez podwórka. Mają one tendencję do poruszania się po domu, więc nie potrzebujesz dużego podwórka. Pamiętaj jednak, aby zapewnić szczeniakowi Shar Pei dużo cienia.

Ćwiczenia

Shar Pei potrzebuje co najmniej godziny ruchu dziennie. Podziel to na dwa spacery, najlepiej w ogrodzie. Potrzebuje też dużo czasu na zabawę. Te sprytne psy potrafią przetestować ogrodzenie, więc upewnij się, że ogród jest bezpieczny. Gry logiczne dla Shar Pei to świetny sposób na ich ćwiczenie. Jeśli nie możesz zabierać ich na spacery, możesz bawić się z nimi w domu. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, do ćwiczeń używaj dużych zabawek dla psów.

Rasa Shar Pei źle znosi ekstremalne upały, dlatego potrzebuje umiarkowanego wysiłku fizycznego. Może również skorzystać na stymulacji umysłowej podczas posiłków. Ćwiczenia dla szczeniaka rasy Shar Pei powinny stanowić równowagę pomiędzy stymulacją umysłową a aktywnością fizyczną. Szczenięta powinny mieć codziennie od 30 do 60 minut czasu na zabawę. Możesz również włączyć do dnia szczeniaka jakąś celową aktywność, na przykład gonitwę za piłką lub bieganie. Upewnij się, że ćwiczysz swojego psa regularnie, ponieważ zbyt mała aktywność może prowadzić do bolesności i problemów z zachowaniem.

Czytaj również:   shar pei - na jakie choroby cierpi ta rasa?

Szczenięta rasy Shar Pei są urocze, ale potrzebują co najmniej godziny ćwiczeń każdego dnia. Obejmuje to bieganie, aportowanie i łapanie piłek. Jest to świetny sposób na uniknięcie zabłoconych łap i niepożądanej uwagi ze strony obcych. Ponadto szczenięta Shar Pei nie powinny być wyprowadzane na zewnątrz w bardzo ciepłe dni, ponieważ psy te były hodowane do walk psów. Shar Pei nie są podatne na problemy skórne, ale są wrażliwe na ciepło.

Infekcje ucha

W zależności od stopnia zaawansowania infekcji, lekarz weterynarii będzie chciał wykonać cytologię ucha, czyli badanie pozwalające określić rodzaj bakterii znajdujących się w przewodzie słuchowym. Ponadto prawdopodobnie będzie chciał wykonać badania krwi, aby wykluczyć inne schorzenia. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może zalecić stosowanie leków miejscowych i preparatów do czyszczenia uszu. W razie potrzeby należy również rozważyć zabieg chirurgiczny.

Istnieje kilka przyczyn zapalenia ucha u szczeniąt rasy shar pei. Po pierwsze, może to być reakcja alergiczna, taka jak wysypka. Może to prowadzić do drapania, a następnie do zapalenia ucha. Inną przyczyną jest choroba podstawowa, taka jak niedoczynność tarczycy, która może powodować nadmierne gromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym, co prowadzi do wtórnych infekcji. Wreszcie, kanał słuchowy Shar Pei jest węższy niż u innych ras. Jeśli jest on zbyt wąski, nadmierna ilość włosów również może być przyczyną infekcji.

Ważne jest, aby znać przyczynę zapalenia ucha u Twojego szczeniaka. Infekcje uszu są częste u psów, ale mogą powodować znaczny ból i dyskomfort. Nieleczona infekcja może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak utrata słuchu czy drgawki. W takich przypadkach szczeniak powinien natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. Chociaż leczenie infekcji uszu różni się w zależności od psa, istnieje kilka ważnych objawów, na które może zwrócić uwagę lekarz weterynarii, aby ustalić, czy Twój szczeniak ma infekcję ucha.

Potrzeby szkoleniowe

Szkolenie szczeniaka rasy Shar Pei zapewni mu bezpieczeństwo i zdrowie w przyszłości. Shar Pei są inteligentne i skorzystają na nauce różnych sztuczek i zabaw. Osoby z doświadczeniem w psiej agility i szkoleniu mogą przenieść Twojego szczeniaka na wyższy poziom. Wizyta w ośrodku szkolenia psów to doskonały sposób, aby uzyskać pomoc i wskazówki dotyczące bardziej zaawansowanego szkolenia. Zanim jednak zapiszesz swojego szczeniaka do takiego ośrodka, musisz wiedzieć kilka rzeczy.

Shar Pei jest inteligentnym i wrażliwym psem, który wymaga rutyny. Powinien być codziennie ćwiczony. Pies potrzebuje codziennych ćwiczeń. Będzie jednak zadowolony z przebywania z Tobą, jeśli zapewnisz mu dużo ruchu. Szkolenie szczeniaka shar pei jest łatwe, jeśli wiesz, co należy robić. Shar pei uwielbia sprawiać Ci przyjemność swoją uroczą, pomarszczoną sierścią i niebieskawym językiem. Szczeniaki shar pei docenią także pochwały i smakołyki.

Wyprowadzając szczeniaka shar pei na spacer, zawsze zabieraj go w to samo miejsce. Nagradzaj je smakołykami, kiedy korzystają z toalety. W ten sposób wyrobi się u niego nawyk korzystania z tego miejsca do załatwiania swoich potrzeb. Ważne jest również szkolenie Shar-Peis w klatce. Szkolenie w klatce może pomóc im uniknąć wypadków, ponieważ Shar-Pei są bardzo skrupulatną rasą.

Socjalizacja

Socjalizacja jest bardzo ważna dla zdrowia i szczęścia Twojego szczeniaka Shar Pei. Socjalizacja szczeniaka polega na zapoznawaniu go z innymi ludźmi i zwierzętami. Szczeniaki Shar Pei spędzają pierwsze dwa do trzech miesięcy z matką lub rodzeństwem, więc nie są przyzwyczajone do nieznanego otoczenia. Socjalizacja powinna być kontynuowana aż do dorosłości. W pierwszych miesiącach życia szczeniaka należy zabierać go do parków i innych miejsc publicznych, gdzie może poznać różne osoby i zwierzęta.

Jako rasa, Shar Pei jest bardzo inteligentny, niezależny i lojalny wobec swojej rodziny. Rasa ta woli towarzystwo człowieka niż innych psów. Jest to bardzo kochający pies, ale może być uparty i terytorialny, a także może nie być przyjazny dla obcych. Ze względu na jego powściągliwy charakter, socjalizacja szczeniaka Shar Pei z różnymi ludźmi może być trudna. Ważne jest, aby wcześnie rozpocząć socjalizację i wcześnie utrwalać poznane komendy.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia szczeniak Shar Pei powinien uczęszczać na zajęcia z posłuszeństwa. Szkolenie powinno rozpocząć się przed ukończeniem przez szczeniaka 10 tygodni, ale nie jest jeszcze za wcześnie, by się na nie zapisać. Szczeniaki Shar Pei najlepiej uczą się poprzez interakcję z innymi szczeniakami i obcymi. Socjalizacja dorosłych Shar Pei jest jednak nieco trudniejsza. Wymaga więcej cierpliwości i ciągłego pozytywnego wzmacniania. Dlatego pamiętaj o zapisaniu swojego szczeniaka Shar Pei do przedszkola dla szczeniąt w celu socjalizacji.

Podobne