shar pei bear coat - odmiana rasy

shar pei bear coat – odmiana rasy

Sierść niedźwiedzia Shar Pei – typ sierści występujący u tej rasy – ma wiele wyjątkowych cech. Jej gruba skóra, warstwa tłuszczowa i niezliczone zmarszczki sprawiają, że jest ona predysponowana do wielu problemów skórnych, w tym do zapalenia skóry. Ze względu na grubą skórę psy te wymagają specjalnej pielęgnacji, aby nie dopuścić do jej zagrzybienia i zawilgocenia. Czasami u psa może wystąpić zapalenie skóry, czyli suchość skóry. Problemem może być również entorpion, rodzaj grzyba rozwijającego się na dolnej i górnej powiece.

Przewidywana długość życia

Długość życia Shar pei o niedźwiedziej sierści może wynosić od ośmiu do dwunastu lat, ale należy pamiętać, że rasa ta jest podatna na wiele chorób skóry. U Shar pei o niedźwiedziej sierści mogą wystąpić infekcje uszu, gorączka i nieprawidłowe rozmieszczenie białek. Może również wystąpić naturalny nadmiar skóry, zwłaszcza w okolicach oczu, który może uszkodzić rogówkę i doprowadzić do ślepoty. Niedobór hormonów tarczycy może również wpływać na stan zdrowia Shar Pei o niedźwiedziej sierści.

Długość życia Shar pei o niedźwiedziej sierści wynosi około ośmiu do dwunastu lat. Są one uważane za psy średniej wielkości. Długość życia Shar pei o niedźwiedziej sierści jest podobna do długości życia innych ras psów. Duże psy, takie jak wyżły, mają krótszą żywotność. Shar-Pei o niedźwiedziej sierści są psami średniej wielkości, ale nadal mają zmarszczki, które powodują podrażnienia skóry.

Problemy zdrowotne

Problemy zdrowotne psów rasy Shar Pei o niedźwiedzim umaszczeniu nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Psy te wymagają regularnych wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii, który będzie zwracał uwagę na takie rzeczy jak utrata białka w moczu. W przypadku wystąpienia takich objawów, lekarz weterynarii będzie w stanie stwierdzić, czy pies cierpi na którąś z chorób wymienionych poniżej. Regularne badania kontrolne pozwolą Ci również zadawać pytania i ustalić, jak leczyć te choroby, jeśli się rozwiną.

Dieta

Aby utrzymać piękną sierść psa, niezbędna jest odpowiednia dieta Shar pei. Psy tej rasy potrzebują diety wysokiej jakości, bogatej w chude mięso. Najlepsza karma dla psów tej rasy powinna zawierać jako podstawowy składnik mączkę mięsną lub całe mięso. Unikaj stosowania produktów ubocznych, ponieważ są one niskiej jakości i trudne do strawienia. Shar-Peis potrzebuje w swojej diecie dobrych tłuszczów, a wysokiej jakości karma powinna zawierać niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 i -6. Należy również unikać sztucznych barwników i konserwantów.

Czytaj również:   shar pei charakter - jak go wychować?

Shar pei o niedźwiedziej sierści jest często mylony z tradycyjnym chińskim Shar-Pei. Mimo że obie rasy są spokrewnione, różnią się od siebie i wymagają specjalistycznej opieki. Niedźwiedzia sierść jest uwarunkowana genetycznie, a cecha ta sprawia, że psy te są bardziej podatne na pewne problemy zdrowotne, takie jak rodzinna gorączka Shar Pei. Pamiętaj, aby wybrać psa od renomowanego hodowcy i kupić go od organizacji stosującej odpowiedzialne praktyki hodowlane.

Szkolenie

Chociaż Shar-Pei nie jest jedną rasą, występuje w kilku podrasach. Wielu właścicieli myli Shar-Pei o niedźwiedziej sierści z tradycyjnym Shar-Pei orientalnym, a nawet z rasą psów czystej krwi. Bez względu na przyczynę tej różnicy, te dwa psy bardzo się od siebie różnią. W przeciwieństwie do czystych ras psów, Shar-Pei o niedźwiedziej sierści różni się dietą, pielęgnacją sierści i ubiorem.

Shar Pei o niedźwiedziej sierści jest stosunkowo rzadki i nie jest uznawany przez organizacje rasowe psów. Chociaż oba tradycyjne rodzaje sierści są do siebie podobne, to jednak sierść szczotkowata i końska mają inny wpływ na zdrowie. Ponadto, niedźwiedzia sierść jest przypisywana tarczycy Shar Pei i może wpływać na jego temperament i zdrowie. Niektórzy właściciele Shar Pei uważają, że niedźwiedzia sierść jest odpowiedzialna za słodką, łagodną osobowość tej rasy.

Socjalizacja

Socjalizacja Shar Pei o niedźwiedziej sierści jest niezbędna, jeśli chcesz, aby Twój nowy pupil żył szczęśliwie i dobrze. Pomimo niedźwiedziego umaszczenia, Shar Pei są bardzo inteligentnymi psami, które wymagają szkolenia. Bez odpowiedniej socjalizacji psy tej rasy mogą wykazywać wiele różnych problemów behawioralnych. Socjalizacja Shar Pei o niedźwiedziej sierści powinna rozpocząć się jak najwcześniej i trwać przez całe życie psa. Oto kilka wskazówek dotyczących socjalizacji Twojego nowego Shar Pei o niedźwiedzim umaszczeniu.

Rasa Shar Pei o niedźwiedzim umaszczeniu wymaga specjalnej opieki medycznej, w tym szczepień i kastracji. Są one podatne na genetyczne problemy zdrowotne, takie jak rodzinna gorączka Shar Pei. Pamiętaj, aby wybrać renomowanego hodowcę, który ma dobre dokumenty i cieszy się dobrą reputacją. Możesz także adoptować Shar Pei o niedźwiedziej sierści ze schroniska lub z ośrodka pomocy. Ta opcja ma kilka zalet, w tym niższą cenę i satysfakcję z podarowania niechcianemu psu szczęśliwego domu.