shar pei dorosły - jak go trenować?

shar pei dorosły – jak go trenować?

Pielęgnacja dorosłego psa rasy Shar Pei może być trudna. Shar pei mają gęstą sierść, więc ich częste szczotkowanie może być trudne. Oto kilka rad:

Charakterystyka szkolenia

Jedną z cech charakterystycznych Shar Pei jest jego niewielki rozmiar. Oprócz tego, że jest niewielki, ma wąski kanał słuchowy. Psy rasy Shar Pei są podatne na infekcje bakteryjne i drożdżakowe. Inne problemy zdrowotne typowe dla tej rasy to alergie, infekcje uszu, infekcje fałdów skórnych i choroby stawów. Schorzenia te są często dziedziczne, ale niektórzy właściciele Shar Pei hodują je wyłącznie ze względów zdrowotnych. Oto niektóre z najczęstszych i najbardziej niepokojących cech rasy.

Psy te dobrze dogadują się z dziećmi, choć nie przepadają za małymi psami. Shar-Peis dobrze radzą sobie ze starszymi dziećmi, ale małe dzieci mogą je tłamsić. Ponadto niezbyt dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Mogą być jednak dobrym wyborem dla rodzin z kotami i psami. Jeśli są wychowywane z innymi zwierzętami, będą do nich przyjaźnie nastawione. Psy rasy Shar-Pei nie dogadują się jednak dobrze z kotami.

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych występujących u dorosłych psów rasy Shar Pei jest choroba zębów. Choroby zębów dotykają 80 procent psów przed ukończeniem drugiego roku życia. Szczególnie podatne są chińskie psy rasy shar-peis. Choroba zaczyna się od osadzania się kamienia nazębnego na zębach i postępuje aż do zakażenia dziąseł i korzeni zębów. Zaawansowane przypadki choroby zębów mogą powodować wypadanie lub wbijanie się zębów, co skraca długość życia psa o rok do trzech lat. Shar-Pei potrzebuje dużo socjalizacji, aby wyrosnąć na szczęśliwego, zrównoważonego i pewnego siebie psa. Socjalizacja pomoże nauczyć psa, jak postępować z innymi ludźmi i zwierzętami domowymi, ale może również zapobiec pojawieniu się lęków i niepożądanych zachowań. Socjalizacja wymaga również cierpliwości i konsekwentnego stosowania pozytywnych wzmocnień. Należy ją przeprowadzać w taki sam sposób, jak szkolenie psów innych ras. Socjalizacja dorosłych psów rasy Shar Pei jest bardzo ważnym elementem posiadania psa, dlatego bardzo ważne jest, aby rozpocząć ją jak najwcześniej.

Czytaj również:   Shar pei pielęgnacja - jak dbać o naszego psa?

Mimo że Shar Pei jest niewielką rasą psów, jest to pies charakterystyczny, pochodzący z Chin. Łatwo go rozpoznać po luźnej skórze głowy, szerokim pysku i trójkątnych uszach. Ma pyskowaty wyraz twarzy i niebiesko-czarny język. Może być trudny w socjalizacji, ale w końcu wyrośnie na lojalnego i oddanego członka rodziny.

Szkolenie

Jeśli niedawno kupiłeś Shar Pei, możesz się zastanawiać, jak wyszkolić dorosłego psa, aby był posłuszny. W przeciwieństwie do innych ras, Shar Pei są inteligentne i niezależne. Z tego powodu szkolenie Shar Pei wymaga cierpliwości, konsekwencji i jasno określonych granic. Szkolenie tego psa może nie odbyć się z dnia na dzień, dlatego najlepiej zacząć je jak najwcześniej. Shar Pei kochają ludzi, ale mogą być powściągliwe w stosunku do obcych. Niemniej jednak potrafią być niezwykle lojalne wobec swoich opiekunów.

Typowy pies rasy Shar Pei może cierpieć na różne problemy zdrowotne, w tym bakteryjne zakażenia skóry, choroby serca i wątroby oraz skręt żołądka. Jeśli te problemy zdrowotne nie są prawidłowo leczone, mogą prowadzić do poważnych problemów. Aby zapobiec tym problemom, stosuj się do zaleceń lekarza weterynarii, który zalecił Ci leczenie Twojego Shar Pei. Nie zapominaj też o regularnym sprawdzaniu, czy nie występują objawy problemów z sercem, atopowego zapalenia skóry lub entropionu – bolesnego schorzenia, które u niektórych psów rasy Shar Pei może prowadzić do ślepoty.